Header Ads Widget

COVID-hullám söpör végig Kínán: égető torokfájás és köhögés az új mutáció nyomában



Kína ismét a COVID–19 újabb hullámával küzd, de ezúttal a betegek egy különösen fájdalmas tünetre panaszkodnak: égető, „borotvapenge-szerű” torokfájásra – figyelmeztetnek vezető járványügyi szakértők.

A "borotvapenge torok" kifejezés Kínában mára közismerté vált, a betegek olyan érzésről számolnak be, mintha üvegszilánkot vagy éles pengéket nyelnének le. Az új hullám a szakértők szerint márciusban indult, a tetőzést pedig május végére várják.

Dr. Zhong Nanshan, Kína egyik legismertebb pulmonológusa május 19-én nyilatkozott a kínai sajtónak, és megerősítette: ezúttal a torokfájás kifejezetten erős és gyakoribb a köhögés is. A főként terjedő vírusváltozat az Omicron XDV, amely bár rendkívül fertőző, súlyosabb szövődményeket ritkábban okoz.

„A járvány jelenleg még a felfutó szakaszban van, és várhatóan hat-nyolc hétig tart majd” – mondta Zhong, aki szerint a fertőzésszámok június végére csökkenhetnek.

Kínai betegek Weibon mesélnek a „borotvapenge torok” gyötrelmeiről

A kínai közösségi média, köztük a szigorúan ellenőrzött Weibo platform, tele van beszámolókkal a borotvaéles torokfájásról. Egy felhasználó így írta le élményét:

„Ebédidőben a kolléganőm úgy köhögött, mintha félrenyelt volna. Kiderült, hogy ez a COVID egyik maradványtünete. Azt mondta, a fő panasza a ‘razor blade throat’ volt.”

Mások úgy fogalmaztak:
„Teljesen kivagyok, a torkom olyan, mintha tűzben égne.”
„A COVID utáni borotvapenge torok kegyetlen – bedagadt, fáj, és alig bírok beszélni. Valami gyors megoldás, valaki?”

Egy pekingi nő, aki közel tíz napja fertőzött, így nyilatkozott a The Epoch Times kínai kiadásának:

„Lázas voltam, fájt a torkom, sárga, véres váladék jött fel, orrvérzés, köhögés, tüsszögés, orrfolyás, szédülés, nulla energia. Elszörnyedtem – egyetlen tüsszentés után eleredt az orrom vére. Ez a COVID-hullám ijesztő.”

Aggályos adathiány – Valóban csak hét halott márciusban?

A kínai hatóságokat régóta bírálják a COVID-adatok elhallgatása miatt – különösen a halálesetek számát illetően. Bár a „növekvő fertőzésszámok” trendként megjelentek a Weibón, a hivatalos média igyekszik tompítani a helyzet súlyosságát.

Dr. Jonathan Liu, a kanadai Hagyományos Kínai Orvoslási Főiskola professzora és a Kang Mei Klinika igazgatója így nyilatkozott:

„Márciusra mindössze hét COVID-halálesetet jelentettek hivatalosan. Ez lehetetlen. Kanada, ahol a népsűrűség sokkal kisebb, havi átlagban 200-nál is több halálesetet regisztrált ugyanebben az időszakban.”

A Kínai Betegségellenőrzési Központ (CCDC) adatai szerint az ambuláns és sürgősségi esetszámok 7,5%-ról 16,2%-ra, míg a súlyos légúti fertőzések 3,3%-ról 6,3%-ra nőttek. De az igazán fontos mutatók – a megerősített esetek száma, kórházi kezelések aránya, súlyos esetek és halálozások – hiányoznak.

„A CCDC elhallgatja a valóban lényeges adatokat” – állítja Dr. Xiaoxu Sean Lin, a Feitian College biomedikai tanszékének professzora.

Nem csak Kína – egész Ázsiában megugrottak az esetszámok

A térség más országaiban is újra emelkedik a fertőzésszám:

Zhong szerint bár a vírus hosszú távon gyengülhet, hogy fennmaradjon, még korai lenne kijelenteni, hogy a COVID „influenzaszerűvé” válik. Egy biztos:

„A vírus nem fog eltűnni.”



Forrás: The Epoch Times

Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.