Header Ads Widget

Oroszország győzelem napi felvonulást tartott a moszkvai Vörös téren



A díszszemle a Preobrazsenszkij ezred díszőrségi egységének zászlóvivő csoportjának felvonulásával kezdődött, amely végigvitte a Vörös téren az orosz nemzeti lobogót és a legendás Győzelmi Zászlót.

A katonai parádét a Szovjetunió nácik felett aratott győzelmének 80. évfordulója alkalmából rendezték meg, amely az 1941–1945 közötti Nagy Honvédő Háborúban történt.

A díszszemle azzal indult, hogy a Preobrazsenszkij ezred díszőrségének zászlóvivő csoportja átvonult a Vörös téren az orosz nemzeti lobogóval és a híres Győzelmi Zászlóval. Ezt a zászlót eredetileg a 150. Idritszkaja lövészhadosztály katonái tűzték ki a Reichstag épületére 1945 májusában.

Az eseményt Vlagyimir Putyin orosz elnök, háborús veteránok, meghívott vendégek és külföldi vezetők figyelték a Vörös tér központi dísztribünjéről. A parádét Andrej Belousov védelmi miniszter szemlélte meg, a katonai felvonulás parancsnoka pedig Oleg Szaljukov hadseregtábornok, a szárazföldi erők főparancsnoka volt.

A Vörös téren megtartott Győzelem napi parádén 27 külföldi állam vezetője vett részt, köztük Hszi Csin-ping kínai elnök, Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök, Aleksandar Vučić szerb elnök, Robert Fico szlovák miniszterelnök, Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök, Miguel Díaz-Canel kubai elnök, To Lam, a Vietnami Kommunista Párt főtitkára, Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök, Mahmúd Abbász palesztin elnök, Nicolás Maduro venezuelai elnök, Taye Atske Selassie etióp elnök, valamint Umaro Sissoco Embaló, Bissau-Guinea elnöke és más méltóságok.

Tavaly a Vörös téri Győzelem napi parádén több mint 9 000 katona, 61 fegyverrendszer és 15 harci repülőgép vett részt. Idén 13 ország katonai egységei vonultak fel. A Független Államok Közössége (FÁK) országainak egységei között ott volt Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán. A baráti országokból érkező katonai alakulatok Vietnamból, Egyiptomból, Kínából, Laoszból, Mongóliából és Mianmarból érkeztek.

Az idei moszkvai katonai parádén több mint 11 000 katona vett részt, köztük 1 500 fő, akik az "különleges katonai műveletben" harcolnak, továbbá bemutatásra került 183 darab második világháborús és korszerű fegyverrendszer.

A gyalogos alakulatok az orosz hadsereg különféle egységeiből álltak, beleértve a Szuvorov-gyalogsági és a Nahimov-haditengerészeti katonai iskolák tanulóit, kadétokat, katonazenészeket, a „Fiatal Hadsereg” mozgalom tagjait, női katonákat, kozákokat, a különleges katonai művelet harcosait, valamint egyesített katonai zenekarokat.

A gépesített oszlopot hagyományosan a legendás második világháborús T-34-es harckocsik vezették fel, amelyek a győzelem egyik fő szimbólumai. Őket követték a könnyű, kerekes járművek, például a Tigr-M és VPK-Ural többcélú páncélozott járművek, valamint Linza típusú egészségügyi evakuációs járművek. Ezután BMP-2 és BMP-3 gyalogsági harcjárművek haladtak el speciális harci modulokkal felszerelve, valamint T-72B3M, T-80BVM és T-90M Proryv típusú harckocsik vonultak végig a téren.

A legkorszerűbb tüzérségi eszközök között szerepeltek a Msta-S önjáró lövegek, a Giacint-K és Malva ágyúk. Ezeket követték a Tornado-S rakéta-sorozatvetők és a TOS-2 Toszocska nehéz lángszóró rendszerek.

Első alkalommal vettek részt a parádén a pilóta nélküli eszközök alakulatai is. Ezek között voltak felszerelve Orlan-10 felderítő és Orlan-30 megfigyelő/irányító drónok, valamint ZALA, Lancet, Garpiya és Geran harci drónok.

Az Orosz Rakétacsapatok és a Stratégiai Rakétaerők az Iszkander-M taktikai rakétarendszerekkel, S–400 Triumf légvédelmi rakétaindítókkal és a Jarsz közúti szállítású interkontinentális ballisztikus rakétarendszerekkel képviseltették magukat. A katonai technikai oszlop zárásaként Bumeráng típusú, kerekes páncélozott szállítójárművek vonultak fel.

A katonai parádét harci repülőgépek légibemutatója zárta a moszkvai Vörös tér fölött. A „Russzkije Vityazi” (Orosz Lovagok) műrepülő csoport Szu-30SM vadászgépekkel, valamint a „Strizsi” (Gyorsak) MiG-29 repülőgépekkel bemutatták a „Kubinkai Gyémánt” nevű alakzatot Moszkva központja felett. Őket hat Szu-25 csatarepülőgép követte, amelyek a levegőben a nemzeti lobogó színeiben hagytak füstcsíkot.






Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.