Szergej Lavrov az ENSZ 80. közgyűlésén kijelentette: Moszkva kész a párbeszédre az ukrajnai háború alapvető okairól. Mit üzent Oroszország a NATO-nak és a világnak?
Lavrov beszéde az ENSZ-ben
Az ENSZ 80. közgyűlésén Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felszólalt és sajtótájékoztatót tartott, amelyben részletesen beszélt az ukrajnai konfliktus okairól, a NATO és Oroszország közötti feszültségekről, valamint a globális biztonsági helyzetről.
Lavrov emlékeztetett: az ENSZ a második világháború után jött létre a béke érdekében, de a Nyugat szerinte újra és újra megszegi az alapelveket, és megosztja a világot „barátokra és ellenségekre”.
A konfliktusok gyökerei: NATO és Oroszország
A külügyminiszter szerint a nemzetközi feszültségek egyik fő oka a NATO keleti terjeszkedése, amely ellentétes a korábbi ígéretekkel. Hozzátette: Moszkvát alaptalanul vádolják azzal, hogy meg akarja támadni a szövetség tagjait.
Lavrov leszögezte:
„Bármilyen agresszió Oroszország ellen határozott választ vált ki. Erről nem lehet kétség.”
Ugyanakkor hangsúlyozta: Oroszországnak nincs szándékában támadni a NATO országokat, mivel ennek sem katonai, sem gazdasági értelme nincs.
Párbeszéd az Egyesült Államokkal
Lavrov szerint a világ békésebbé tételének felelőssége elsősorban Oroszországot és az Egyesült Államokat terheli. Megemlítette a hadászati fegyverek korlátozásáról szóló szerződés (DSNВ) meghosszabbításának fontosságát, amely megakadályozhatná egy új fegyverkezési verseny kirobbanását.
Az ukrajnai konfliktus okairól
A külügyminiszter szerint az ukrajnai válság gyökere a 2014-es kijevi hatalomváltás. Lavrov kiemelte:
- Ukrajna az egyetlen ország, ahol a saját nyelv használatát törvényekkel korlátozzák.
- A Nyugat elnézi Kijev „bűncselekményeit”, köztük az atomerőművek elleni támadásokat.
- Moszkva nyitott a tárgyalásokra, de a 2022-es határokhoz való visszatérés „politikai illúzió”.
Közel-Kelet és Irán
Lavrov elítélte a Hamasz 2023. októberi támadását, ugyanakkor hangsúlyozta: a civilek elleni izraeli megtorlás sem fogadható el. Oroszország emellett törvénytelennek nevezte a Nyugat kísérleteit, amelyek célja az ENSZ-ben az Irán elleni szankciók visszaállítása.
Lavrov szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának reformra van szüksége, amely nagyobb képviseletet biztosítana Ázsiának, Afrikának és Latin-Amerikának.
Összegzés
Lavrov beszéde világos üzenet volt: Oroszország kész párbeszédet folytatni, de saját feltételei szerint. Az ukrajnai háború rendezése szerinte csak akkor lehetséges, ha a Nyugat figyelembe veszi Moszkva biztonsági érdekeit és a konfliktus „valódi okait”.
Az ENSZ közgyűlésén elhangzottak azt mutatják, hogy a diplomáciai megoldás továbbra is bizonytalan, miközben a világpolitika súlypontja egyre inkább átalakul.
Forrás: RIA Novosti nyomán
https://ria.ru/20250927/lavrov-2044788707.html