Header Ads Widget

A BRICS blokk bejelentette a keresztdevizák közötti átváltások új fizetési rendszerét, amely része a dollártól való eltávolodás hosszú távú tervének.


Szergej Lavrov orosz külügyminiszter bejelentette, hogy a kilenctagú csoport azon dolgozik, hogy létrehozzák az új fizetési rendszert az amerikai dollár integrációja, a BRICS Pay nevű amerikai dollár integrálása nélkül. Hozzátette, hogy az új fizetési rendszert nemcsak a határokon átnyúló tranzakciók elszámolására fogják használni, hanem teljes pénzügyi konstrukcióként is működni fog.

"Sokakat vonz az a tény, hogy a BRICS-en belül olyan fizetési rendszereket fejlesztenek ki, amelyek lehetővé teszik a kereskedést, a befektetést és más gazdasági műveletek végrehajtását anélkül, hogy függenének azoktól, akik úgy döntöttek, hogy fegyverként használják a dollárt és az eurót" - mondta Lavrov.

A külügyminiszter azzal folytatta, hogy a fejlődő országok özönleni fognak a BRICS fizetési rendszerbe, félve Washington esetleges szankcióitól. "Mindenki megérti, hogy bárkinek szembe kell néznie az amerikai vagy más nyugati szankciókkal" – mondta Badr Abdelatty egyiptomi külügyminiszterrel folytatott találkozóján.

Lavrov bírálta az Egyesült Államokat és Európát is, amiért szankciókat sürgetnek a nekik nem tetsző országok ellen, megjegyezve, hogy ezek a szankciók arra késztették a BRICS-et, hogy elindítsa a BRICS Pay szolgáltatást. Még Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter is elismerte, hogy a fejlődő országok szankcionálása a Fehér Házban dollármentesítéshez vezethet.

A BRICS Pay bevezetése vonzó lehet a feltörekvő gazdaságok számára, ami paradigmaváltáshoz vezethet a globális pénzügyi szektorban. Valentina Matviyenko, az Orosz Szövetségi Tanács (FCR) elnöke szerint a BRICS Pay jó úton halad a fejlődés szempontjából. Az FCR az orosz törvényhozás felsőháza, hasonlóan az amerikai szenátushoz.

"Ez már nem csak egy ötlet, hanem helyesen halad előre" - mondta. Matviyenko szerint a BRICS Pay válasz a fejlődő országok törekvéseire, amelyek meg akarnak szabadulni a dollártól.

A Modern Diplomacy szerint a BRICS fizetés kérdését a csoport közelgő októberi csúcstalálkozóján fogják megvitatni, amelyet az orosz Tatár Köztársaságban tartanak. (Kapcsolódó: BRICS alternatív valuta közel a megvalósításhoz, az amerikai birodalom halála küszöbön áll?)

"Annak érdekében, hogy meghatározzák a kollektív eltökéltséget ezen gazdaságpolitikai célok elérése iránt, a BRICS széles körben mérlegelte újonnan tervezett mechanizmusainak hatékonyságát és fontosságát, valamint egy kiegyensúlyozott megközelítést a világ nyugati dominanciájú dollárrendszerének újjáépítéséhez," - folytatta az újság.

"A BRICS, felismerve a tagok közötti erős munkakapcsolatokat, bizonyította készségét azáltal, hogy következetes párbeszédet folytat és együttműködik a partnerek és a nemzetközi vállalati szereplők hasonló gondolkodású szövetségeivel."

A BRICS Pay bevezetése nem akadálymentes, mutatott rá a Coin Tribune. A projektnek számos technológiai kihívással kell szembenéznie, beleértve az egyes országok meglévő fizetési rendszereinek integrációját. A BRICS Pay-nek kompatibilisnek kell lennie olyan platformokkal, mint az indiai Unified Payment Interface (UPI) és az oroszországi Mir rendszer, amelyek összetett szabványosítási erőfeszítéseket igényelnek.

"Geopolitikai fronton a BRICS Pay megváltoztathatja a gazdasági erő egyensúlyát. A dollártól való függőségük csökkentésével a BRICS gyengítheti az Egyesült Államok befolyását a globális kereskedelemben. Ez a kezdeményezés azonban azzal a kockázattal is jár, hogy fokozott feszültséget vált ki a nyugati országokkal. Ezt a megközelítést közvetlen fenyegetésnek tekinthetik a dollár hegemóniájára nézve" – folytatta a Coin Tribune.

"Céljai elérése érdekében a BRICS Pay-nek jelentős technológiai, geopolitikai és szabályozási kihívásokkal kell megküzdenie. Ha ezeket az akadályokat leküzdjük, ez a rendszer nemcsak átalakíthatja a BRICS-országok közötti gazdasági kapcsolatokat, hanem újradefiniálhatja a globális pénzügyi egyensúlyokat is.


KAPCSOLÓDÓ CIKKEK


Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.