Header Ads Widget

A gyógyszerek túladagolása és helytelen használata sok embert öl meg – és a halálozási arány folyamatosan emelkedik



Peter C. Gøtzsche, MD - Ezért különösen megdöbbentő, hogy engedtük, hogy ez a régóta tartó gyógyszerjárvány tovább folytatódjon — még inkább azért, mert a legtöbb gyógyszer okozta haláleset könnyen megelőzhető lenne.

2013-ban becslésem szerint a vényköteles gyógyszerek a harmadik leggyakoribb halálokot jelentették a szívbetegségek és a daganatos betegségek után. 2015-ben pedig arra jutottam, hogy önmagukban a pszichiátriai gyógyszerek is a harmadik leggyakoribb halálokot jelentik.

Az Egyesült Államokban azonban gyakran úgy nyilatkoznak, hogy a gyógyszerek "csak" a negyedik leggyakoribb halálok. Ez a becslés egy 1998-as metaanalízisből származik, amely 39 amerikai tanulmány adatait összegezte, és kórházi körülmények között vizsgálta a gyógyszer-mellékhatások okozta haláleseteket, illetve azokat, amelyek miatt a betegek kórházba kerültek.

A statisztikai módszerek alulbecsülik a gyógyszer okozta halálesetek számát

Ez a módszer jelentősen alábecsüli a gyógyszer okozta halálesetek valós számát, hiszen a legtöbb ilyen haláleset a kórházakon kívül következik be. Az elemzett tanulmányokban a betegek átlagosan csupán 11 napot töltöttek kórházban.

Ráadásul a vizsgálatok csak azokat a haláleseteket vették figyelembe, amelyek megfelelően felírt gyógyszerek szedése mellett következtek be — kizárták azokat az eseteket, amikor gyógyszer-adagolási hiba, túladagolás, visszaélés vagy nem megfelelő szedés okozta a halált.

Számos ember hal meg olyan gyógyszerhasználati hibák miatt, mint például egymással ellenjavallt szerek együttes alkalmazása.

Emellett a vizsgált tanulmányok túlnyomó többsége nagyon régi, a középső publikálási év 1973 volt, miközben a gyógyszer okozta halálozások száma az utóbbi 50 évben drámaian megnőtt.

Például 2006-ban 37 309 gyógyszer okozta halálesetet jelentettek az FDA-nak (Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal), míg 2016-ra ez a szám 123 927-re nőtt — ez 3,3-szoros emelkedés.

Sok gyógyszer okozta halálesetet nem ismernek fel

A kórházi feljegyzésekben és a halottkémi jelentésekben a vényköteles gyógyszerekkel összefüggésbe hozható haláleseteket gyakran természetes vagy ismeretlen eredetűnek könyvelik el.

Ez különösen gyakori a pszichiátriai gyógyszerek esetében. Még akkor is, ha egy fiatal skizofrén beteg hirtelen meghal, gyakran természetes halálnak minősítik. Pedig köztudott, hogy az antipszichotikumok halálos szívritmuszavart okozhatnak.

Sok ember hal meg úgy a gyógyszerei miatt, hogy senkiben nem merül fel gyanú gyógyszer-mellékhatásra. A depresszió elleni szerek például sok idős embert ölnek meg, mert alacsony vérnyomást, álmosságot, zavartságot, szédülést okozhatnak. Ezek a szerek kétszeresére növelik az esések és csípőtörések kockázatát, és egy évvel a csípőtörés után a betegek körülbelül ötöde meghal.

Mivel az idős emberek eleve hajlamosak az esésre, nehéz kimutatni, hogy a halált konkrétan a gyógyszer okozta.

Gyógyszerek, amelyek rejtett módon ölnek

Egy másik példa a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), mint az ibuprofen és a diklofenák. Ezek százezreket öltek meg, főként szívrohamok és gyomorvérzések révén, de ezeket a haláleseteket ritkán kódolják gyógyszer-mellékhatásként.

Egy norvég vizsgálat megbízhatóbb adatokat adott: 1000 kórházi beteg közül 9,5 halt meg gyógyszer-mellékhatás következtében — ez 1%-os halálozási arányt jelent. Ha ezt az arányt az USA kórházi betegeire alkalmazzuk, akkor évente körülbelül 315 000 kórházi gyógyszerhalálesettel számolhatunk.

Más tanulmányok szerint a kórházi gyógyszerhalálesetek száma eléri a 400 000-et évente.

Pszichiátriai gyógyszerek — különösen halálos hatás

A pszichiátriai gyógyszerek halálos kockázatát leginkább a placebo-kontrollált, randomizált vizsgálatok adatai alapján lehet becsülni — de ezek a vizsgálatok gyakran csak néhány hétig tartanak, miközben a betegek éveken át szedik a szereket.

A pszichiátriában gyakori a polifarmácia (több gyógyszer egyidejű szedése), ami tovább növeli a halálozási kockázatot.

Például a dán egészségügyi hatóság figyelmeztetett, hogy ha egy neuroleptikum mellé benzodiazepint is adnak, az 50-65%-kal növeli a halálozás kockázatát.

Továbbá a klinikai vizsgálatok publikált jelentéseiből gyakran hiányoznak a halálesetek fele.

Megdöbbentő számok az USA-ra vonatkozóan

Egy 2013-as becslésem szerint az Egyesült Államokban évente 209 000 embert ölnek meg a pszichiátriai gyógyszerek (neuroleptikumok, benzodiazepinek, antidepresszánsok), főként az idősebb korosztályban.

Frissített számításaim szerint — amerikai használati adatok alapján — ezek a gyógyszerek évente a következő számú halálesetet okozhatják 65 év felettiek körében:

GyógyszertípusÉves haláleset 65 év felett
Neuroleptikumok1 164 000
Benzodiazepinek738 000
Antidepresszánsok (SSRI)582 000

(Ezekben a becslésekben figyelembe vettem a polifarmáciát is, de kihangsúlyoztam, hogy egy ember csak egyszer halhat meg — a tényleges szám ennek megfelelően valamivel kisebb lehet.)

Az USA vezető halálokai

Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) szerint a négy leggyakoribb halálok:

  1. Szívbetegség — 695 547 haláleset

  2. Rák — 605 213 haláleset

  3. COVID-19 — 416 893 haláleset

  4. Balesetek — 224 935 haláleset

Mindezek alapján meggyőződésem, hogy a pszichiátriai gyógyszerek a harmadik leggyakoribb halálokot jelentik a szívbetegségek és a daganatos megbetegedések után.


Forrás: https://www.madinamerica.com/2024/04/prescription-drugs-are-the-leading-cause-of-death/



Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.