Header Ads Widget

"Nincs királyoknak helye" – Tízezrek vonultak utcára Trump ellen az Egyesült Államokban



Országszerte robbantak ki tiltakozások az USA-ban a Fehér Ház politikája és Donald Trump elnök intézkedései ellen. A "No Kings" nevű koordinált mozgalom több nagyvárosban utcára vitte a tömegeket – békés demonstrációktól egészen rendőri beavatkozásig fajuló összecsapásokig.


Tömegek lepték el Los Angeles utcáit

Los Angeles belvárosában több ezer ember gyűlt össze a városháza előtt, hogy békésen tiltakozzon az elnöki politika ellen. A demonstráció a hét legnagyobb megmozdulásává vált a városban. Bár a rendőrség eleinte nem avatkozott közbe, a kijárási tilalom életbe lépését követően a hatóságok gumilövedékekkel próbálták feloszlatni a tömeget.


Philadelphia: a tömeg nőtt, a hangulat feszültté vált

Philadelphia utcáira először 14 ezer ember vonult ki, azonban a helyi rendőrség szerint később a résztvevők száma elérhette a 80 ezret is. A tüntetők transzparenseken és skandálásokkal követeltek változást – többek között "Ez a demokrácia igazi arca" és "Trump, távozz!" feliratokkal. Néhány demonstráló párhuzamot vont a jelenlegi amerikai helyzet és a náci Németország között, Trumpot pedig „antikrisztusként” ábrázolták. A megmozdulás ugyanakkor végig békés maradt.


Washington: demonstráció közvetlenül a Fehér Ház közelében

A fővárosban és annak környékén több százan tüntettek, köztük a Fox 5 hírcsatorna székházánál is. A "Trump démonokat idéz", "Azonnali impeachment" és "Nincs helye királyoknak" feliratokkal ellátott táblák uralták az utcákat. A tüntetők sípokkal, dobokkal és hangos jelszavakkal keltettek feltűnést, sok autós dudálással fejezte ki szimpátiáját. A demonstrálók a Fehér Házhoz közeli Lafayette térnél álltak meg, ahol kordonnal állították meg őket.


New York: belvárosi útlezárások és erős üzenetek

New Yorkban mintegy 500 ember gyűlt össze Manhattan szívében, a Fifth Avenue-n. A forgalom megbénult, miközben a résztvevők "Nem kérünk királyokat és diktátorokat!" feliratú plakátokkal vonultak. Többen nyíltan kritizálták a hétvégére tervezett amerikai hadsereg 250 éves jubileumi ünnepségét is.


Egyre több város csatlakozik – Alexandria, San Antonio és Salt Lake City is lángra kapott

A virginiai Alexandria városában is tüntetések kezdődtek, ahová a tervek szerint Don Beyer demokrata képviselő is felszólal a demonstrálók előtt. San Antonióban több ezren vonultak utcára, és a rendőrség lezárta a belvárosi utcákat. Utah állam fővárosában, Salt Lake Cityben viszont tragédiába torkollott az ellenállás: lövöldözés tört ki, egy ember kritikus állapotba került, a gyanúsítottat elfogták.


Feszültség Los Angelesben: barikádok és tömeges letartóztatások

Június 7-én Los Angelesben már erőszakosabb jelenetek is kibontakoztak – a hatóságok bevándorlók elleni razziái miatt robbantak ki zavargások. A demonstrálók barikádokat építettek, boltokat rongáltak meg. A város több kerületében kijárási tilalmat vezettek be, amit a rendőrség tömeges letartóztatásokkal igyekezett érvényesíteni. A helyszínre a Nemzeti Gárda alakulatai is kivonultak – a szövetségi döntést Kalifornia vezetése ellenezte.


Trump és a szövetségi válasz: kemény fellépés jöhet

Donald Trump elnök szerint a demonstrációkat külső erők pénzelhetik. Pam Bondi főügyész fosztogatás esetére kemény megtorlást helyezett kilátásba. Speciális rendőri egységeket – nehézfegyverzettel és páncélozott járművekkel – vetnek be többek közt Seattle-ben, Chicagóban, Philadelphiában, Virginia északi részén és New Yorkban is.


A „No Kings” mozgalom több volt egyszerű tüntetésnél – az amerikai társadalom mélyen gyökerező feszültségei törtek felszínre az utcákon. A következő napok dönthetik el, válik-e valódi politikai fordulóponttá az országos tiltakozáshullám.







Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.