Header Ads Widget

Arany, olaj, földhő – Milliárdokat érő kincseken ül Magyarország



Mi lapul a lábunk alatt? Egykor tenger hullámzott itt, ma pedig a Kárpát-medence mélye olyan természeti kincseket rejt, amelyekről sokan álmodni sem mernek. Arany a Börzsönyben, olaj a Békési-medencében, földgáz a Makói-árokban – és Európa egyik leggazdagabb geotermikus energiapotenciálja.

Földhő: Európa élvonalában

A Pannon-tenger öröksége különleges geológiai adottságokat hagyott ránk: a földkéreg itt fele olyan vastag, mint máshol a kontinensen, ezért a hasznosítható hő sokkal közelebb van. A hőáram 90–100 milliwatt négyzetméterenként – jóval meghaladva az európai átlagot.
500 méteren 42 °C-os, 1000 méteren 77 °C-os termálvizünk van, a Dél-Alföldön pedig fél kilométer mélyen akár 70 °C is lehet. Ez a kapacitás évente akár 1 milliárd köbméter földgáz kiváltását is lehetővé tenné.

Nem véletlen, hogy Magyarország a geotermikus energia felhasználásában az európai top 5-ben van – és 2030-ig a kormány a duplájára növelné az arányt. Ehhez már kész az országos geotermikus adatbázis (OGRE), és elindult a 35 éve legnagyobb távhőfejlesztési program is.

Olaj és gáz: kincs, amit óvunk

Jelenleg a hazai olajigény 15%-át, a földgázfelhasználás közel ötödét saját készleteinkből fedezzük. A Békési-, Jászsági-, Dráva- és Makói-medence mellett számos nem hagyományos mezőben hatalmas tartalékok rejlenek.
A kitermelést szigorú környezetvédelmi szabályok fékezik – nálunk nem engedélyezettek az amerikai típusú, környezetszennyező hidraulikus repesztések. Így is voltak sikerek: új kutak naponta több ezer hordónyi olajat hoznak a felszínre.

Szén, urán, arany – a vitatott kincsek

Lignitből és szénből jelentős készleteink vannak, de az uniós szabályok miatt a kitermelés visszaszorult. A mecseki uránérc alacsony fémtartalma miatt jelenleg gazdaságtalan a bányászat.

Aranyból egykor Európa élvonalában voltunk – a legendák szerint a Börzsöny ma is tonnányi nemesfémet rejt, de hivatalos adatok szerint ipari kitermelésre alkalmatlan mennyiség található. A geológusok szkeptikusak, de a kérdés nyitott.

A 21. század aranya: ritkaföldfémek

Ittrium, neodímium, lantán – ezek a nagy technológiai robbanás alapanyagai. Magyarországon is előfordulnak, főként bauxittelepeknél és vulkáni kőzetekben, de gazdaságos kitermelésükhöz új felmérések kellenek.

Közös felelősség

A geotermikus energia, a szénhidrogének, az ércek és ritkaföldfémek mind közös nemzeti vagyonunk. Ezekkel felelősen kell gazdálkodni – nem felélni egy generáció alatt. A kormány már 165 milliárd forintnyi támogatást irányzott elő kutatásra és fejlesztésre, az állam pedig egyszerre kutató, szabályozó, beruházó és támogató szerepben van jelen.

A Kárpát-medence mélye tele van lehetőségekkel. Hogy ezekből valóság lesz-e, az most már nem a természeten, hanem rajtunk múlik.



 KAPCSOLÓDÓ CIKK 


Állítólag olyan mennyiségű aranyat és ezüstöt rejt a Börzsöny, amely a világ legnagyobb aranybányáját jelentené. https://www.napitema.com/2023/11/allitolag-olyan-mennyisegu-aranyat-es.html




Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.