Header Ads Widget

Trump üvöltve osztotta ki Netanjahut: Ne mondd, hogy a gázai gyerekek éhezése kitaláció!



Trump dührohamot kapott Netanjahuval szemben a gázai éhínség kapcsán – kiszivárgott részletek a heves telefonbeszélgetésről

Az NBC értesülései szerint Donald Trump amerikai elnök egy heves, kiabálásba torkolló telefonbeszélgetés során vonta kérdőre Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, miután az kétségbe vonta a híreket a Gázai övezetben zajló súlyos éhínségről.

A források szerint a július 28-i magánbeszélgetés hátterében a Fehér Ház növekvő aggodalma állt a Gázai Humanitárius Alap működésével kapcsolatban – ez az Egyesült Államok és Izrael által támogatott segélyezési mechanizmus. Netanjahu azt állította Trumpnak, hogy a „tömeges éhínségről” szóló jelentések alaptalanok, és a Hamász koholmánya.

Ez volt az a pillanat, amikor Trump félbeszakította izraeli kollégáját, és dühösen rávágta:

„Nem akarom hallani, hogy a gyerekek éhezése kitaláció! A tanácsadóim konkrét bizonyítékokat mutattak nekem arról, hogy ott gyerekek szó szerint éhen halnak!” – idézte a csatorna egyik informátora.

A beszélgetés Tel-Aviv kezdeményezésére jött létre, miután Trump már korábban kétségbe vonta Netanjahu állításait az éhezés hiányáról. Az amerikai elnök akkor a televíziós felvételekre hivatkozva kijelentette: a gázai gyerekek „láthatóan rendkívül alultápláltak”. Az NBC egyik forrása a diskurzust „egyenes, de gyakorlatilag egyoldalú” párbeszédnek írta le, amelyben főként Trump beszélt.

Vészjelzések a Gázai övezetből

A helyzet súlyosságát a WHO vezetője, Tedrosz Adhanom Gebrejeszus is megerősítette július 23-án: szerinte drámaian nő a halálesetek száma alultápláltság miatt. A szervezet adatai szerint a lakosság több mint 10 százaléka szenved akut éhezéstől – köztük a vizsgált terhes és szoptató nők több mint ötöde.

A válságot tovább súlyosbítja, hogy Izrael megszakította az együttműködést az ENSZ segélyszervezetével (BÁPOR), amely évtizedeken át gondoskodott a palesztinok ellátásáról. A helyét átvett amerikai GHF alapítvány mindössze négy segélypontot működtet – messze elmaradva a korábbi több száztól.

Az élelmiszerosztások sokszor tragédiába torkollnak: az ENSZ becslése szerint május óta 1373 palesztin vesztette életét, miután az izraeli hadsereg tüzet nyitott a segélyért sorban állókra. Izrael ezt azzal indokolja, hogy a tömeg eltér a kijelölt útvonalaktól, és túl közel kerül katonai állásokhoz.

Július 26-tól az izraeli hatóságok ismét engedélyezték a külföldi országoknak a levegőből történő segélyszállítást, ám humanitárius szervezetek szerint ez csak „csepp a tengerben” a válság kezeléséhez.


Forrás: https://www.nbcnews.com/politics/national-security/satellite-images-show-israel-building-forces-possible-ground-invasion-rcna223722



Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.