Header Ads Widget

Svédország nukleáris védelmet keres? Tárgyalások a brit és francia „atomernyőről”



Svédország az elmúlt évtizedekben a katonai semlegesség egyik európai példája volt, azonban a kontinens biztonsági helyzetének romlása új irányba tereli Stockholm gondolkodását. Ulf Kristersson svéd miniszterelnök megerősítette, hogy az ország tárgyalásokat folytat nukleáris ernyő biztosításáról Nagy-Britanniával és Franciaországgal.

A lépés komoly figyelmet kapott Európában, különösen annak fényében, hogy Svédország már NATO-tagként is részesül a szövetség kollektív védelmében.

Mit jelent a nukleáris ernyő Svédország számára?

A nukleáris ernyő olyan védelmi garanciát jelent, amelynek keretében egy atomhatalom vállalja, hogy szövetségeseit atomfegyverekkel is megvédi egy esetleges támadás esetén. Kristersson szerint a tárgyalások jelenleg még nem tekinthetők konkrétnak, ugyanakkor Franciaország részéről egyértelmű nyitottság mutatkozik a stratégiai egyeztetésekre.

Fontos hangsúlyozni, hogy a francia nukleáris arzenál továbbra is kizárólag nemzeti ellenőrzés alatt áll, így a párbeszéd elsősorban politikai és elrettentési jelentőséggel bír.

Nagy-Britannia és Franciaország szerepe az európai atomvédelemben

A brit kormány egyik szóvivője megerősítette, hogy Keir Starmer brit miniszterelnök valóban egyeztetett Kristerssonnal a nukleáris védelem kérdéséről. Nagy-Britannia atomfegyverei és a francia nukleáris fegyverek jelenleg az egyetlen európai nukleáris elrettentő erőt képviselik az Egyesült Államokon kívül.

A svéd nyitás arra utal, hogy egyre több ország keresi az alternatív biztonsági garanciákat, csökkentve a kizárólagos amerikai függőséget.

Svédország nem tervez atomfegyvereket telepíteni

Kristersson világossá tette, hogy Svédország jelenleg nem látja szükségét nukleáris fegyverek telepítésének saját területén. A tárgyalások célja sokkal inkább a stratégiai elrettentés és a politikai biztonság megerősítése.

Ez az álláspont összhangban van a Svédország biztonságpolitikája által képviselt hagyományos, óvatos megközelítéssel.

NATO és az amerikai nukleáris védelem kérdése

Svédország NATO-tagként már most is részesül a NATO nukleáris védelmében, amelynek alapját elsősorban az Egyesült Államok atomfegyverei adják. Ennek ellenére a brit és francia tárgyalások azt jelzik, hogy Stockholm hosszú távon több lábon álló biztonsági stratégiában gondolkodik.

Mark Rutte NATO-főtitkár korábban arra figyelmeztetett, hogy Európa nem engedheti meg magának azt az illúziót, miszerint képes lenne teljes mértékben az Egyesült Államok nélkül garantálni saját védelmét.

Elemzés: mit üzen Svédország lépése Európának?

Svédország döntése jól mutatja, hogy az európai országok egyre komolyabban készülnek egy bizonytalan geopolitikai jövőre. A nukleáris elrettentésről szóló párbeszéd nem a háborús szándékot, hanem a megelőzés és a biztonságpolitikai stabilitás keresését tükrözi.

A brit és francia atomernyő iránti érdeklődés egy új korszak kezdetét jelezheti Európában, ahol a biztonságpolitika már nem egyetlen nagyhatalomra, hanem több stratégiai pillérre épül.


https://www.telegraph.co.uk/world-news/2026/01/27/britain-in-talks-to-protect-sweden-with-nuclear-deterrent/


 KAPCSOLÓDÓ CIKK 


Egyre veszedelmesebb irányba sodródik az emberiség. A világ vezetői továbbra is előszeretettel beszélnek békéről és biztonságról, miközben a háttérben egyre erőteljesebben zajlik a pusztító fegyverkezés, a gazdasági kizsákmányolás és az egymás fölötti elnyomó hatalom gyakorlása. Részletek: https://www.napitema.com/2026/01/hatalom-pusztitas-es-tudatlansag-egyre.html


Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.