Header Ads Widget

Lehallgatnak – és te még segítesz is benne! A telefonod beszél rólad. És nem neked.



Megszoktuk, hogy megfigyelnek. De most már nem titkosügynökök lapulnak az árnyékban, hanem a zsebünkben csücsülő okoseszközök figyelnek minden mozdulatunkra – és mi még köszönetet is mondunk érte.

Snowden csak a kezdet volt

2013-ban Edward Snowden felrobbantotta az információs bombát: az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titokban milliók digitális kommunikációjába hallgatott bele. E-mailek, csetek, keresési előzmények – semmi sem maradt titokban. A Prism program részeként a világ legnagyobb techcégei – Google, Apple, Microsoft, Skype – szolgáltatták ki az adatokat.

A világ megdöbbent, majd megszokta.

Azóta pedig egy új korszakba léptünk: ma már nem kellenek titkos szerverfarmok ahhoz, hogy mindent tudjanak rólunk – elég egy okostelefon a zsebünkben, és minden mozdulatunk, minden szavunk, minden gondolatunk rögzül.

A lehallgatás új formája: mi magunk fizetünk érte

Túl vagyunk azon a naivitáson, hogy a mikrofon csak akkor működik, ha hívunk valakit. Elég egy esti beszélgetés a barátokkal, és másnap a Google vagy a Facebook pontosan azt a terméket hirdeti, amiről szó esett. Véletlen lenne?

A techóriások, mint a Meta, az Amazon és a Google, rendre elismerik: néha “véletlenül” aktiválódnak az eszközök mikrofonjai. A hivatalos magyarázat szerint ez csak a felhasználói élmény javítását szolgálja. A valóság azonban gyakran ennél hátborzongatóbb.

2018-ban derült ki, hogy az Amazon Alexa nemcsak hallgatózik, de hús-vér emberek is visszahallgatják a felvételeket. A Google-nél ugyanez történt. Egy alkalommal az Alexa egy privát családi beszélgetést továbbított véletlenül a férj kollégájának.

És mindez csak a jéghegy csúcsa.

Okosváros? Inkább figyelőváros

A technológia nem áll meg a lakás falain belül. Az utcák, a szemetesek, a közlekedési lámpák, a kamerák és a szenzorok is mind adatot gyűjtenek rólunk. Az úgynevezett okosvárosok hivatalosan a hatékonyságot szolgálják – valójában viszont minden lépésünket követik.

Toronto Sidewalk Labs projektje pontosan ezt akarta megvalósítani: egy 5 hektáros „digitálisan optimalizált” városrészt. A lakók azonban fellázadtak, és adatvédelmi aggályok miatt a projektet 2020-ban leállították. Nem mindenhol ilyen óvatosak.

Kínában például 70 új okosváros épül – Xi’an városában már most is 2,6 millió kamera figyeli az embereket. És nemcsak figyelik őket.

A disztópia már valóság: társadalmi kreditrendszer működik

Kínában a digitális megfigyelés túlmutat a kamerákon: pontozzák az állampolgárokat. A társadalmi kreditrendszer alapján mindenki „jó” vagy „rossz” állampolgárként van nyilvántartva – és ettől függ, hogy vehet-e repülőjegyet, kap-e hitelt, vagy beírathatja-e gyermekét egy jó iskolába.

Egy újságírót azért tiltottak el az utazástól, mert kritikusan nyilatkozott a kormányról. Egyes városokban még a kutyatartást is pontozzák: ha nem takarítasz fel a kedvenced után, mínusz pont jár – végső esetben a kutyát is elveszik.

És mi a helyzet Nyugaton?

Azt hisszük, mi biztonságban vagyunk. De míg Keleten nyíltan működik a kontroll, Nyugaton láthatatlan. Az adatainkat önként adjuk meg, applikációkba regisztrálva, színes-szagos weboldalakon kattintva. A szabadság illúzióját kapjuk – miközben minden lépésünk termékké válik.

A közösségi média algoritmusai eldöntik, mit láthatsz, kikkel beszélhetsz, mit gondolhatsz. Aki kilóg, azt nem pontlevonással büntetik – hanem egyszerűen eltűnik az algoritmus süllyesztőjében.

A kérdés már nem az, hogy megfigyelnek-e

A kérdés inkább az, hogy mi mikor mondjuk azt: elég volt?

Mert lehet, hogy nem raknak ránk bilincset, nem tiltanak el a vonattól, és nem pontozzák le a kutyánkat. De minden kattintással egyre mélyebbre sétálunk egy olyan rendszerbe, ahol az adataink már nem a miénkek – hanem a világ legnagyobb vállalatainak tulajdonát képezik.

És ami még régen sci-fi volt, ma már csak a háttérzaj – amit mi magunk kapcsoltunk be.



 KAPCSOLÓDÓ CIKK 

Egy Globális DIKTATÚRA van kiépülőben! Megfigyelnek, lehallgatnak, félrevezetnek és cenzúráznak a közösségi médiumok!



Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.