Header Ads Widget

„Bezzeg Romániában” - Négyes szorzóval drágább az áram Romániában: újabb figyelmeztetés a rezsipolitika tétjéről



Miközben Romániában az energiaárak az egekbe szöknek, Magyarország továbbra is az uniós mezőny élén jár a lakossági díjak alacsonyan tartásában – ez a különbség hamarosan négyszeresre nőhet.

Drámai áramáremelés elé néz Románia: júliustól duplázódnak az ottani lakossági tarifák, ami azt jelenti, hogy a román–magyar árkülönbség eléri a négyszeres szorzót – hívta fel a figyelmet Hortay Olivér, a Századvég energiapolitikai szakértője közösségi oldalán.

A fejlemény különösen aggasztó annak fényében, hogy Romániában már most is mélyreható energiaszegénység tombol. Nem mellesleg: a balliberálisok által példaként emlegetett „Bezzeg Románia” lakosságát már jelenleg is súlyos energiaválság sújtja – a háztartások közel egyharmada nem tudja időben kifizetni az energiaszámláit. A várható áremelés tehát csak tovább mélyíti a társadalmi feszültségeket – figyelmeztet a szakértő.

Brüsszel-párti energiafordulat: többe kerül, mint gondolnánk?

A román energiaügyi miniszter teljes támogatásáról biztosította az Európai Uniót az orosz energia betiltásával kapcsolatban – ez a politikai döntés pedig nemcsak geopolitikai, hanem hétköznapi, lakossági szinten is komoly következményekkel jár.

Hortay emlékeztetett: a 2022-es szankciós hullám idején, amikor az orosz gáz jelentős része eltűnt a kontinens piacáról, tízszeres áremelkedést tapasztalt Európa, amit a kínálat szűkülése hosszú távon is tartósan magas árakká betonozott be. Az eredmény? Gyárleállások, lakossági eladósodás és energiaszegénységi válság.

Magyarországon továbbra is működik a rezsicsökkentés

Eközben Magyarországon továbbra is Európa legalacsonyabb lakossági energiaárait fizetik a felhasználók. Friss európai statisztikák szerint – a szezonális csökkenés ellenére – a magyar áram- és gáztarifák az uniós toplista legalján szerepelnek, mindössze Kijev tudott előzni – és ott is csak a földgáz esetében.

Mindez a rezsicsökkentés tartósságát igazolja – derül ki a Századvég elemzéseiből is. Nemcsak versenyképesebbé teszi az országot, hanem védelmet nyújt a háztartásoknak a nemzetközi energiapiac árviharai ellen.

Brüsszeli nyomás, nemzeti érdekek

A vita nem csak gazdasági, hanem politikai dimenziót is kapott. Egyre több uniós tagállam – Magyarországhoz hasonlóan – elfogadhatatlannak tartja az orosz energia teljes kizárását az európai energiapiacról. A történelmi tapasztalatok, az ipari és lakossági károk fényében egyre többen kérdőjelezik meg Brüsszel energiapolitikai irányvonalát.





Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.