Header Ads Widget

Megdöbbentő részletek derültek ki a halálra vert kárpátaljai magyar utolsó vallomásából



Súlyos diplomáciai következményekkel járhat annak a kárpátaljai magyar férfinak az ügye, akit az ukrán hadsereg toborzói hurcoltak el, majd brutálisan bántalmaztak. S. József utolsó nyilatkozata – melyet még életében rögzítettek – szívszorító részleteket árul el az embertelen bánásmódról.

Megrázta a közvéleményt S. József, egy kárpátaljai magyar férfi halála, aki az ukrán toborzók kezei között szenvedett el olyan sérüléseket, amelyek később a vesztét okozhatták. A férfi írásos vallomása, amely a halála előtt készült, kegyetlen fizikai és pszichés erőszakról számol be – és most nyilvánosságra került.

A dokumentum szerint S. Józsefet szombaton a beregszászi rendőrök vették őrizetbe, majd átszállították a Beregszászi Hadkiegészítő és Szociális Támogató Központba (RTCK és SZT). Hétfőn már a munkácsi központban találta magát, ahová mindenféle hivatalos regisztráció nélkül, akarata ellenére vitték tovább. Itt közölték vele: „nullára visznek” – utalva a végső megtörésre, vagy annál is rosszabbra. Vallomása szerint a dokumentumokat verés hatására írta alá.

Verések, megalázás, fenyegetés – így indult a halálos tortúra

A hadkiegészítő központból éjjel vitték tovább – innen indult az a szinte felfoghatatlan megaláztatás és erőszakhullám, ami végül a férfi halálához vezetett. Mint írta:

„Sok más emberrel együtt egy erdőbe vittek, ott verni kezdtek. Az ütések főként a fejre és testre irányultak. Azt mondták, ha nem írok alá valamit, »nullára« visznek. Nagyon fájt, nem tudtam mozogni. Néhány katona a sárba dobott, hogy aludjak ott.”

Másnap reggel – súlyosan sérülten – egyszerűen elengedték, azzal a felszólítással: „Tűnj haza”. S. József gyalogosan tért vissza Beregszászra, ahol rövid időn belül pszichiátriára került. Onnan hívták ki a rendőrséget, akik – vallomása szerint – dokumentálták a sérüléseit, fényképeket készítettek róla. Telefonját azonban a munkácsi központ emberei elvették, és egészen nyilatkozata írásáig nem adták vissza.

„Félek, hogy befejezik, amit elkezdtek”

S. József állapota a kórházi kezelés alatt rohamosan romlott. Nyilatkozata végén szinte előre megsejtette saját sorsát:

„Az orvosi kezelés alatt minden nap rosszabbul érzem magam, nehéz mozogni, gyakorlatilag nincs étvágyam. Félek, mi történik majd, ha visszaküldenek azok közé, akik »majd befejezik, amit elkezdtek«.”

A férfi temetését július 9-én tartották Beregszászon. Halála óriási felháborodást váltott ki a kárpátaljai magyar közösség körében – és komoly diplomáciai hullámokat indított el.

Diplomáciai lépések és videós bizonyíték

A tragédia után a magyar Külügyminisztérium azonnal bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét. A történtek ugyanis nemcsak morálisan, hanem jogilag is súlyos kérdéseket vetnek fel. A férfi nyilatkozata többek között az ukrán büntetőtörvénykönyv alábbi paragrafusaira hivatkozik:

  • 121. cikkely: súlyos testi sértés, csoportosan vagy etnikai alapon elkövetve
  • 187. cikkely: rablás
  • 426-1. cikkely: katonai hatáskörtúllépés

Az ügyet tovább súlyosbítja egy kiszivárgott videó, amelyen S. József már egyenruhában, a földön kúszva próbál megmozdulni. A videó készítői közben gúnyolódnak rajta: „kúszik a gyík.” A felvétel az interneten gyorsan terjedt, újabb kérdéseket vetve fel az ukrán sorozási gyakorlat emberi jogi vetületeiről.


Az ügy politikai, jogi és erkölcsi következményei még beláthatatlanok – de S. József halála újra ráirányította a figyelmet a kárpátaljai magyarság kiszolgáltatottságára egy háború sújtotta országban.


Az S. Márta által is megosztott, megrázó videón látható és felismerhető is a férfi, aki ukrán egyenruhában négykézláb mászik egy katonai táborban; a videót készítők először félig nevetgélve közelítenek hozzá, mondván, „kúszik a gyík”; és kérdezik, mi van vele, mire ő nem említi a verés tényét, hanem minden sérülésére, amikor mondják neki, hogy elesett ráhagyja, illetve vasat is emleget.


Innen, vagyis a táborból került végül kórházba – egy másik, azóta törölt videón állítólag az is látszik, ahogy az orvosok korábban kimentek hozzá megvizsgálni. 




A 45 éves magyar állampolgárságú férfi nővére, S. Márta posztjában a temetés híréhez kapcsolódóan osztott meg részleteket öccse tragikus haláláról. Az asszony vasárnap délelőtt azt írta: 

Fájó szívvel tudatjuk, hogy szeretett öcsém, Sebestyén József 2025. július 6-án tragikus körülmények között elhunyt. Napra pontosan három hétig küzdött az őt vasdorongokkal megtámadó sátáni erőkkel.

A Facebook poszt azóta már nem található meg:





Forrás: 

https://mandiner.hu/kulfold/2025/07/exkluziv-megszereztuk-az-ukran-hatosagok-altal-agyonvert-magyar-ferfi-utolso-nyilatkozatat

https://magyarnemzet.hu/kulfold/2025/07/magyar-ferfi-ukran-toborzok-halalra-vertek-ukrajna

 KAPCSOLÓDÓ CIKK 

Tüntetés Kijevben: Zelenszkij kormány és a kényszersorozások ellen tiltakoztak. https://www.napitema.com/2024/10/tuntetes-kijevben-zelenszkij-kormany-es.html





Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.