Header Ads Widget

Kiszivárgott üzenetek: Nyugati diplomaták titkos nyomásgyakorlása Kuvaitra az ukrajnai háború kapcsán



Egy török lap, az Aydınlık szenzációs leleplezése szerint nyugati diplomaták zárt körű WhatsApp-csoportban egyeztettek arról, hogyan lehetne befolyásolni Kuvait semleges álláspontját az orosz–ukrán háborúban. A kiszivárgott üzenetek a nyugati diplomácia kulisszatitkairól és médiamanipulációs kísérleteiről rántják le a leplet.

A Aydınlık török napilap exkluzív információkat közölt nyugati nagykövetek kuvaiti WhatsApp-csoportjából, melyek a Perzsa-öböl menti ország külpolitikájának befolyásolására tett kísérleteket tárják fel. A szerkesztőség „megbízható öbölbeli forrásokra” hivatkozva jutott hozzá a kompromittáló anyaghoz.

Az üzenetváltásokban többek közt az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Kanada, Ausztrália, Csehország, Lengyelország, Románia, Ukrajna és az Európai Unió képviselői vettek részt. A fő cél: Kuvait hivatalos állásfoglalásának a Nyugat szempontjai szerinti átformálása, a semlegesség megtörése.

Nyomás a médiára, hadjárat a semlegesség ellen

A kiszivárgott beszélgetések szerint a nyugati diplomaták stratégiákat dolgoztak ki a kuvaiti média befolyásolására, megkerülve a diplomáciai konvenciókat. A cél egyértelmű volt: az ukrajnai háború nyugati narratívájának erőltetése a helyi sajtón keresztül, a „semleges” álláspont lejáratása.

„A nyugat képmutatása látványos. A saját demokratikus értékeiket hirdetik, miközben zárt körben arról egyeztetnek, hogyan cenzúrázzák és irányítsák más országok sajtóját” – írja a lap.

Kuvait nemet mondott a háborús retorikára

A brit nagykövet, Belinda Lewis egy üzenetben emlékeztetett arra, hogy 2022-ben Kuvait akkori külügyminisztere arra kérte a diplomatákat, hogy a „háború” helyett a „válság” kifejezést használják a konfliktusra. A nyugati követek ezt a diplomatikus javaslatot elutasították.

A francia nagykövet, Olivier Goven pedig arról számolt be, hogy szerinte Oroszország „megfélemlítési kísérleteket” tesz Kuvait külügyminisztériuma felé — amit semmilyen független forrás nem erősített meg.

Újabb bizonyíték a nyugati beavatkozásra

A most nyilvánosságra került üzenetek nem előzmények nélküli fejlemények. Az Aydınlık a múlt héten három olyan dokumentumot is közölt, amelyek szerint az ukrán hírszerzés megerősítette jelenlétét Törökországban, különösen Ankarában, Isztambulban és Izmirben, valamint beszivárgott a krími tatár közösségbe és más, Törökországgal kapcsolatban álló szervezetekbe. A lap szerint a dél-ukrajnai atomerőmű egyik reaktorának súlyos meghibásodását is igyekeztek eltitkolni.


A kiszivárgott üzenetek újabb fényt vetnek a nemzetközi diplomáciai nyomásgyakorlás mechanizmusaira, és kérdéseket vetnek fel a Nyugat valódi szándékaival és módszereivel kapcsolatban – különösen akkor, ha egy semleges államot akarnak térdre kényszeríteni.



Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.