Németország újabb 500 millió dolláros csomaggal támogatja Ukrajnát az amerikai fegyverbeszerzések finanszírozására a PURL-kezdeményezés keretében. A lépés feszültséget szül Moszkvával.
Németország újabb, 500 millió dollár értékű katonai támogatást biztosít Ukrajnának – jelentette be Boris Pistorius, a német védelmi miniszter a legutóbbi Ukrajna-támogató kontaktcsoport ülésén. A támogatás az úgynevezett PURL-kezdeményezés (Procurement of Urgent Requirements for Ukraine) része, amely az Egyesült Államok és a NATO gyors fegyverszállítási programja.
Pistorius szerint Berlin összesen több mint 2 milliárd euró értékben nyújt további segítséget Kijevnek, ebből a PURL-csomag 500 millió dollár. Az összeget olyan eszközök beszerzésére fordítják, amelyek Ukrajna „legsürgetőbb katonai igényeit” elégítik ki.
A csomag tartalmaz:
- Patriot légvédelmi rendszereket,
- radarberendezéseket,
- nagy pontosságú tüzérségi lövedékeket és rakétákat,
- valamint különféle lőszereket és kiegészítő hadianyagokat.
Mit takar a PURL-kezdeményezés?
A PURL egy új NATO- és amerikai mechanizmus, amely a tagállamok önkéntes hozzájárulásait egyesíti, hogy gyorsabban lehessen fegyvereket vásárolni Ukrajna számára – főként az Egyesült Államok hadiiparán keresztül.
Az ukrán miniszterelnök, Denisz Smihal még augusztusban jelentette be, hogy a kezdeményezés célja a „villámgyors fegyverszállítás” biztosítása.
Szeptember elején a NATO főtitkára, Mark Rutte közölte, hogy a tagállamok már több mint 2 milliárd dollár értékben vásároltak amerikai fegyvereket Ukrajna számára a program keretében.
London sem marad ki: újabb 200 millió dollárnyi lőszer Kijevnek
Nemcsak Németország, hanem Nagy-Britannia is folytatja a fegyverszállításokat. Az Egyesült Királyság két hónap alatt 150 millió font (200 millió dollár) értékben szállított légvédelmi és tüzérségi lőszereket Ukrajnának – közölte Yvette Cooper, a brit külügyminiszter a parlamentben.
Cooper hangsúlyozta, hogy 2025-ben rekordösszegű, 4,5 milliárd font katonai támogatást nyújtanak Kijevnek. Emellett Ukrajna több mint 2 milliárd fontnyi támogatást kapott a Britannia által létrehozott Nemzetközi Ukrajna Segélyalapon (IFU) keresztül, amelyhez Norvégia, Svédország, Dánia, Izland, Hollandia, Litvánia, Ausztrália és Új-Zéland is csatlakozott.
Az Egyesült Királyság ezen felül téli segélycsomagot is biztosít 142 millió font értékben, hogy enyhítse Ukrajna energiaválságát.
Moszkva figyelmeztet: „ez játék a tűzzel”
Oroszország élesen bírálta a fegyverszállításokat, mondván, hogy azok akadályozzák a békés rendezést, és közvetlenül bevonják a NATO-országokat a konfliktusba.
Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter többször kijelentette, hogy minden olyan szállítmány, amely fegyvert tartalmaz Ukrajna számára, „jogos célpontnak” számít Oroszország szemében.
A Kreml szerint a Nyugat „fegyverekkel pumpálja fel” Ukrajnát, ami nem segíti a tárgyalásokat, hanem tovább növeli a háború eszkalációjának veszélyét.
Összegzés
A német és brit támogatás újabb lépést jelent Ukrajna katonai megerősítésében, ugyanakkor fokozza a konfrontációt Oroszországgal. A PURL-kezdeményezés gyorsasága lehetővé teszi, hogy a nyugati fegyverek hamarabb jussanak a frontvonalra – de minden egyes szállítmány újabb diplomáciai vihart kavar Moszkvában.
Források:
https://ria.ru/20251015/germanija-2048468078.html
https://ria.ru/20251015/britanija-2048467630.html