Header Ads Widget

Nem jönnek könnyen az EU-milliárdok, amivel Magyar Péter kampányolt – Brüsszel tovább „zsarol”?

Fotó: Csudai Sándor

Alig néhány nappal a választások után világossá vált: az EU pénzek nem érkeznek automatikusan Magyarországra. Brüsszel egyértelmű feltételeket szabott, és ezek teljesítéséig nem indulnak meg a kifizetések.

Brüsszel világos üzenete: nincs pénz feltételek nélkül

Az Brüsszel által képviselt álláspont szerint az új magyar kormánynak konkrét lépéseket kell tennie, mielőtt hozzáférhetne a befagyasztott forrásokhoz. A döntés hátterében régóta húzódó viták állnak, amelyek a jogállamiság, valamint egyes politikai kérdések körül alakultak ki.

Jelenleg mintegy 17 milliárd euró uniós forrás van zárolva:

  • 10,4 milliárd euró a helyreállítási alapból
  • közel 7 milliárd euró kohéziós támogatás

Ez az összeg jelentős hatással lehet a magyar gazdaság teljesítményére is.

Magasabb elvárások az új kormánnyal szemben

Az Európai Bizottság részéről elhangzott: az új kormány előtt komoly feladatok állnak, és gyors előrelépést várnak több területen is. A tárgyalások már megkezdődtek, azonban a források kifizetése továbbra is feltételekhez kötött.

Ezek lehetnek az első „próbák”

  • nemzetközi pénzügyi csomagok támogatása
  • külpolitikai állásfoglalások összehangolása az EU-val
  • regionális kapcsolatok rendezése

Az EU források sorsa így egyértelműen politikai és gazdasági döntésekhez kötődik.

„Nincs biankó csekk” – előbb bizonyítani kell

Uniós politikusok is jelezték: Magyarország nem számíthat automatikus kifizetésekre. Több vélemény szerint az új kormánynak először konkrét intézkedésekkel kell bizonyítania, hogy megfelel az elvárásoknak.

A viták középpontjában olyan kérdések állnak, mint:

  • az igazságszolgáltatás működése
  • a médiaszabadság helyzete
  • alapvető jogok biztosítása

Politikai nyomásgyakorlás vagy „zsarolás”?

A kialakult helyzetet egyre többen brüsszeli zsarolásként értelmezik, mivel a pénzek kifizetését konkrét politikai és szakpolitikai feltételekhez kötik.

Az azonban egyértelmű, hogy a támogatások nem érkeznek meg automatikusan, és a döntések mögött komoly politikai súly húzódik.

Magyar Péter ígéretei nehéz helyzetben

A kampány során Magyar Péter az uniós források megszerzését hangsúlyozta, azonban a jelenlegi fejlemények azt mutatják, hogy ez jóval bonyolultabb folyamat lehet, mint azt sokan várták.

A következő időszak kulcskérdése az lesz, hogy az új kormány milyen gyorsan és milyen mértékben fog megfelelni az uniós elvárásoknak.


https://www.ft.com/content/7c8b5371-313f-4db6-aec8-0d19c5535f8c?syn-25a6b1a6=1


KAPCSOLÓDÓ CIKK

Dr. Bogár László: Nekünk Mohács kell, avagy miért csatlakozott a magyar nemzet önként Európa öngyilkos társadalmaihoz. https://www.napitema.com/2026/04/nekunk-mohacs-kell-avagy-miert.html





Napi Téma
Mondd el a véleményed!
Küldj cikket – Részletek
Egy megosztással sokat segíthetsz másoknak is!