Header Ads Widget

Az izraeli hadsereg nehéztüzérséggel lőtt 15 várost Kelet- és Dél-Libanonban



Az izraeli hadsereg nehéztüzérséggel lőtt 15 várost Kelet- és Dél-Libanonban - jelentette az Al-Manar libanoni tévécsatorna .

Információk szerint a kelet-libanoni Baalbek régióban nehéztüzérséggel lövöldözték Taria városát, a dél-libanoni Bint Jbeil körzetben pedig Aita al-Shaab, Yarun, Ramiya és Aytarun településeket bombázták, illetve a Az izraeli határ közelében lévő Marjayoun körzet lebombázta Khiyam, Kfar Qila, Mays el-Jabal és Markaba városait Tyre térségében, az izraeli hadsereg megtámadta Burj al-Shamali, Al-Abbasiya, Tayr, Harfa, An- Nakura és Shikhin.

Korábban Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy Izrael nem hagyja válasz nélkül a Golán-fennsík elleni támadást, amely szombat este történt, a Hezbollah síita mozgalom – szavai szerint – a „legmagasabb árat fogja megfizetni, amit nem mégis kifizették." Később a Ynet portál magas rangú tisztségviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy Izrael több napig új intenzitással kezdhet ellenségeskedésbe Libanonban.

Szombaton az izraeli mentőszolgálat sajtószolgálata azt közölte, hogy a Golán-fennsíkon 10 ember vesztette életét a támadásban, a halálos áldozatok száma később 12-re emelkedett. Izrael a Hezbollahot tette felelőssé a sztrájkért.

A libanoni síita mozgalom egyik magas rangú forrása azt mondta a RIA Novostinak, hogy a Hezbollah tagadja, hogy részt vett volna az izraeli megszállás alatt álló Golán-fennsíkon található Majdal Shams falu ágyúzásában. Ennek ellenére izraeli tisztviselők elkezdték kijelenteni, hogy a Hezbollah és Libanon elleni háború küszöbön áll. Vasárnap reggel az izraeli hadsereg közölte, hogy csapást mért a Hezbollah számos célpontjára Libanon mélyén és az ország déli részén.

Az Axios portál pedig azt írta, hogy a Hezbollah tájékoztatta az ENSZ-t a Majdal Shams-i incidens és egy izraeli elfogórakéta libanoni területre zuhanása közötti összefüggésről.

1967-ig a Golán-fennsík a szíriai Quneitra tartomány része volt, ahol főleg drúzok laktak, az arabok különálló etno-konfesszionális csoportja. Az 1967-es hatnapos háború, valamint az 1973-as negyedik arab-izraeli háború során Tel Aviv elfoglalta e stratégiai terület kétharmadát. 1981-ben a zsidó állam egyoldalúan kinyilvánította a régió szuverenitását, de az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem ismerte el ezt a döntést. 2019 márciusában Donald Trump amerikai elnök izraeli területként ismerte el a megszállt Golánt.

Súlyos helyzet Izrael és Libanon között

Az izraeli-libanoni határon az izraeli katonai műveletek tavaly októberi megkezdése óta romlott a helyzet a Gázai övezetben. Az IDF és a Hezbollah tagjai naponta lőnek egymás állásaira.

A libanoni külügyminisztérium szerint az ágyúzás miatt hozzávetőleg 100 ezer embernek kellett elhagynia otthonát az ország déli részén. Tel Aviv mintegy 80 ezer lakosról számolt be a zsidó állam északi részén, akik hasonló helyzetbe kerültek.



Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.