Header Ads Widget

Több százezren követelték a túszok szabadon engedését Tel-Avivban – az elmúlt évek egyik legnagyobb tüntetése Izraelben



Félmillió ember hömpölygött vasárnap este Tel-Aviv központjában, miközben országszerte több mint egymillióan vonultak utcára, hogy véget követeljenek a háborúnak Gázában és a Hamasz fogságában sínylődő izraeli túszok hazahozatalát.

A „Túszok és Eltűntek Fórumának” becslése szerint ez volt az egyik legnagyobb demonstráció a csaknem két éve tartó háború kezdete óta. Az ország több városában – Jeruzsálemben, Haifán, Beér-Seván és kisebb településeken – is tömegek torlaszolták el az utakat, miközben az aktivisták által meghirdetett országos sztrájkhoz önkormányzatok, egyetemek, techcégek és vállalkozások százai csatlakoztak.

A nap végére a rendőrség legalább 44 letartóztatást jelentett, miután tüntetők utakat zártak le, összecsaptak a hatóságokkal, sőt, Tel-Avivban a tömeg az Ajalon autópályát is blokád alá vonta.

„A fiam haldoklik, miközben a kormány telepeket épít”

A tel-avivi „Túszok terén” felállított színpadon megrázó beszédek hangzottak el.

  • Ofir Braslavski, a Hamasz által fogva tartott Rom Braslavski apja: „Mindenki látta a képeket. A kormány mégis a háború eszkalálását választotta, és cserbenhagyta a gyerekeinket. A fiamnak nincs ideje!”

  • Yehuda Cohen, Nimrod Cohen édesapja: „A fiam szenvedése arra kell, hogy a kormány telepeket építsen Gázában. Nem engedem, hogy Nimrodot feláldozzák ezen az oltáron.”

A színpadon bemutattak egy újabb videót is, amelyen a 681 napja fogságban lévő Matan Zangauker üzen édesanyjának: „Ne hagyd abba a zajkeltést!” – mondta a felvételen. Anyja, Einav Zangauker zokogva válaszolt a tömegnek: „Matan zajt kért – adjatok neki zajt!”

Ex-túszok Trumphoz fordultak: „Vess véget a háborúnak!”

A szervezők egy másik videót is lejátszottak, amelyben már kiszabadult izraeli túszok üzentek Donald Trump amerikai elnöknek. Arra kérték, használja befolyását, hogy véget érjen a háború és a szenvedés: „Minden lövés, minden bombázás a túszok életét veszélyezteti. Az ön kezében van a béke lehetősége” – hangzott az üzenet.

Politikai feszültség a háttérben

A hatalmas tiltakozások idején kiszivárgott hírek szerint Benjamin Netanjahu kormánya a nyilvánosan hirdetett „minden túszt egyszerre” stratégiával szemben mégis nyitott lehet egy részmegállapodásra, amely akár csak a fogvatartottak felét hozná haza egy 60 napos tűzszünet árán. Ez a fordulat komoly belpolitikai vihart kavart, különösen Netanjahu legszorosabb szövetségesei között.

Izrael kettészakadt: tárgyalás vagy katonai nyomás?

Miközben a többség az utcán követel gyors megállapodást, a túszcsaládok egy része – főként a radikálisabb Tikva Fórum – elutasítja a tiltakozásokat. Szerintük az akciók csak erősítik a Hamaszt, és növelik követeléseit.

„Ez a remény tartott életben”

A frissen kiszabadult Eli Sharabi, aki 16 hónapot töltött fogságban, úgy nyilatkozott: „Amikor megtudtam, hogy odakint milliók harcoltak értünk, az többet ért tíz napi ételnél. Ez adott erőt, hogy kibírjam.”


👉 A vasárnapi események egyértelmű üzenetet küldtek: Izrael társadalma egyre kevésbé hajlandó elfogadni a végtelen háborút. A tömeg most nem csupán a túszokat követeli vissza – hanem egy jövőt, amelyben van esély a békére.


Forrás: https://www.timesofisrael.com/hundreds-of-thousands-gather-in-tel-aviv-to-mark-end-of-nationwide-day-of-hostage-protests/


Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.