Header Ads Widget

Mikor és miért ünnepeljük a nemzetközi nőnapot?



A nemzetközi nőnapra minden év március 8-án kerül sor. Megrendezését az 1910-ben Koppenhágában megtartott II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszus javasolta. Az első hivatalos nőnap az Egyesült Államokban 1909. február 28., vasárnap volt. A mostani időpontja 1914-ben lett március 8. a New York-i textilmunkás nők 1857-es sztrájkjának -más források szerint egy 1908. március 8-i, 129 munkásnő életét követelő gyártűz- emlékére. Ezen a sztrájkon a nők rövidebb munkaidőért, jobb fizetésért, szavazati jogért és a gyermekmunkák eltörléséért szólaltak fel.

Nőnap Magyarországon

Magyarország a nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott. A következő évben már országszerte rendezvényeket szerveztek. A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált, és az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnapot 1948-tól szovjet mintára március 8-án tartották meg. A nőnap mára javarészt elvesztette politikai tartalmát és virággal, apró ajándékokkal ünnepeljük a nőket. Emellett a civil szervezetek ilyenkor emelik fel a szavukat a nemek közötti bérkülönbségek miatt, illetve a nők elleni erőszakkal szemben.



Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.