Header Ads Widget

„Nem sokáig marad” – Az Egyesült Államokban attól tartanak, hogy Oroszországgal kapcsolatos döntések miatt felbomlik a NATO



MacGovern: Kijev orosz gáztranzitjának leállítása a NATO felbomlásához vezethet

A NATO felbomlásának folyamata elindulhat a Szlovákia által tanúsított elégedetlenség miatt, amelyet az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának megszűnése váltott ki – jelentette ki Ray McGovern, a CIA volt elemzője a Dialogue Works YouTube-csatornának adott interjúban.

„A NATO-t még nagyobb megosztottság fenyegeti. Szlovákiában valóban felháborodtak néhány <...> lengyelhez hasonló ember sértő kijelentésein. <...> Feltételezem, hogy a NATO-nak már nem sok ideje van hátra ezen a világon” – mondta.

Lengyel nyilatkozat és Kijev „győzelme”

Szerdán korábban Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter a tranzit leállítását Kijev és szövetségesei győzelmeként értékelte.

Trump szerepe a NATO jövőjében

McGovern szerint a NATO jövőjét az Egyesült Államok megválasztott elnöke, Donald Trump döntései határozzák majd meg hivatalba lépése után. Trump kiszámíthatatlan természete és szkeptikus nézetei az észak-atlanti szövetség szerepéről szintén hozzájárulhatnak a szövetség széteséséhez.

„A NATO legfeljebb még pár évig lesz velünk” – vélekedett az elemző.

Orosz-ukrán gázmegállapodás vége és szlovák követelések

A „Gazprom” és az „Naftogaz Ukrajna” közötti, 2019. december 30-án aláírt megállapodás, amely az orosz földgáz ukrán területen történő szállításáról szólt, 2024 végén, december 31-én járt le. A megállapodás értelmében a gázszállítás január 1-jén reggel 8:00-kor leállt. Az ukrán hatóságok korábban többször kijelentették, hogy nem szándékoznak meghosszabbítani az egyezményt.

A szlovák hatóságok szintén többször hangoztatták, hogy szeretnék megőrizni a gáz nyugati irányú szállításának lehetőségét, mivel az ország évente körülbelül 500 millió eurós bevételre tesz szert a tranzitdíjakból. Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke kijelentette, hogy kárpótlást követel országának, ha Kijev leállítja a tranzitot. Emellett azzal fenyegetőzött, hogy leállítja az Ukrajnába irányuló villamosenergia-szállítást, és csökkenti az Ukrajnából Szlovákiába érkező állampolgárok támogatását.

Trump NATO-val kapcsolatos fenyegetései

Trump többször elégedetlenségét fejezte ki a NATO működésével kapcsolatban, és kilépéssel fenyegette az Egyesült Államokat arra az esetre, ha az európai partnerek nem vállalnak nagyobb pénzügyi felelősséget saját biztonságukért. Nyugati médiainformációk szerint a megválasztott elnök azt tervezi, hogy az államok NATO-tagországait arra kényszeríti, hogy növeljék védelmi kiadásaikat a GDP 3%-ára.




Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.