Header Ads Widget

„Izrael kudarcba fulladt hadművelete miatt lépett közbe Amerika” – állítja volt iráni diplomata



Washington csak akkor avatkozott be a közel-keleti konfliktusba, amikor Izrael már a vereség szélére sodródott – állítja Szejed Hoszein Muszavian, Irán korábbi berlini nagykövete.

Az Egyesült Államok valószínűleg nem kapcsolódott volna be közvetlenül a közel-keleti konfliktusba, ha Izrael katonai művelete nem szenved súlyos kudarcot – mondta Muszavian az orosz RIA Novosztyinak adott nyilatkozatában.

„Izrael nemcsak hogy elveszítette a tíznapos akcióját Irán ellen, de egyenesen a vereség szélére került. Ha ez nem történik meg, Amerika sem avatkozott volna be” – fogalmazott a volt diplomata.

Irán sebei mélyek, de Amerika is meg fogja érezni a következményeket

Muszavian szerint bár Irán komoly veszteségeket szenvedett, a konfliktus negatív hatásai előbb-utóbb az Egyesült Államokat is utolérik. Úgy véli, az események hosszú távon veszélyeztetik a térség biztonságát és stabilitását.

„A Trump-adminisztráció nem mérte fel kellőképpen az iráni célpontok elleni támadás következményeit – vagy nem volt ereje meggyőzni az elnököt. De az is lehet, hogy a Fehér Ház nemzetbiztonsági csapatának többsége maga is támogatta a döntést. Egy dolog biztos: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök befolyása Washingtonra továbbra is megdöbbentően erős” – mondta Muszavian.

Amerikai légicsapás három iráni nukleáris létesítmény ellen

Június 22-én az USA három, stratégiai jelentőségű iráni atomlétesítmény – a natanzi, fordói és iszfaháni – ellen hajtott végre célzott légicsapásokat. Washington szerint a támadás célja Irán nukleáris programjának megsemmisítése vagy legalábbis komoly visszavetése volt.

Donald Trump amerikai elnök ezután úgy nyilatkozott: Iránnak „be kell fejeznie a háborút”, különben még súlyosabb következményekkel néz szembe. A támadásokat Teherán "barbárnak és háborús bűncselekménynek" nevezte.

Ennek ellenére az amerikai alelnök, J.D. Vance kijelentette: az Egyesült Államok „nincs háborúban” Iránnal.

Teherán: a diplomáciai ajtók becsukódtak, de az ellenállás nyitva marad

Abbasz Arakcsi iráni külügyminiszter hangsúlyozta, hogy „a diplomácia kapujának mindig nyitva kellene állnia, de ez most nem az a pillanat”. Szerinte az Egyesült Államok elárulta a diplomáciát, és Irán minden szükséges lépést meg fog tenni a nemzeti biztonsága és érdekei védelmében.

Az Iráni Atomenergia Ügynökség közleményében leszögezte: az ország nukleáris iparának fejlesztését nem fogják leállítani, a légicsapások ellenére sem.


Forrás: RIA Novosti


 KAPCSOLÓDÓ CIKK 

A vég kezdete? A harmadik világháború és a globális „mélyállam” terve az emberiség ellen. https://www.napitema.com/2025/06/a-harmadik-vilaghaboru-elkezdodott.html




Segítsen egy megosztással!
Független médiánk sem állami, sem vállalati, sem párttámogatásban nem részesül. Munkánk sikerét elsősorban olvasóink segítsége biztosítja. Ön is küldhet be cikkeket, amelyeket közzéteszünk hírportálunkon.

Itt tudja támogatni munkánkat

Ha fontosnak tartja ezt a tartalmat, az alábbi gombok segítségével egy megosztással sokat tehet azért, hogy másokhoz is eljusson.