A Pentagon hivatalosan megerősítette, hogy Donald Trump elnöki utasítására újabb védelmi célú fegyverszállítmány indul Ukrajna felé, ezzel véget vetve az elmúlt hetek szállítási szünetének – közölte az amerikai védelmi minisztérium szóvivője, Sean Parnell.
„Az elnök utasítására további védelmi fegyvereket küldünk Ukrajnának, hogy az ukrán nép képes legyen megvédeni magát, amíg mi a tartós béke és az értelmetlen vérontás befejezése érdekében dolgozunk”
– áll a tárca hivatalos közleményében.
A Politico értesülései szerint az utánpótlás megindítása az Egyesült Államok és Ukrajna tisztviselőinek soron következő találkozóit követheti, amelyekre Olaszországban és Ukrajnában kerülhet sor a napokban.
Trump kedden nyilvánosan is megerősítette szándékát, miszerint további védelmi fegyvereket biztosítana Kijev számára – állítólag annyit, „amennyit csak tud”.
Ugyanakkor a színfalak mögött komoly feszültségek húzódnak: a Wall Street Journal úgy tudja, hogy az Egyesült Államok készletei már annyira kimerültek, hogy a szállítások július elején gyakorlatilag leálltak. Ezt a Fehér Ház szóvivője, Anna Kelly is megerősítette az NBC News-nak, hozzátéve: a döntés az amerikai nemzeti érdekek elsődlegessége alapján született.
Mindeközben Moszkva továbbra is kritikusan szemléli a nyugati fegyverszállításokat. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője szerint minél kevesebb fegyver érkezik Ukrajnába, annál közelebb kerülnek a „különleges hadművelet” lezárásához.